Okna dachowe
Wnętrza mieszkalne zlokalizowane na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia. Tu z pomocą przychodzą okna dachowe, nazywane też oknami połaciowymi. Tak, jak w przypadku okien elewacyjnych, ich ramy mogą być wykonane z drewna lub PCW. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów okien dachowych.
OKNA DACHOWE Z DREWNIANĄ RAMĄ
Drewniane okna dachowe wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, co pozwala wyeliminować jego wady, mogące wpływać na trwałość i wygląd profilu okiennego. Takie drewno wyróżnia się dużą wytrzymałością, a także stabilnością kształtów i wymiarów. Warstwowe klejenie drewna sprawia, że ramy okien się nie wypaczają i przez lata zachowują nienaganny wygląd. Tym, co wyróżnia okna drewniane od plastikowych jest ich naturalny wygląd. Nadają wnętrzom ciepły, przytulny charakter. Komponują się z drewnianymi elementami wnętrza i mogą stanowić prawdziwą dekorację wnętrza. Okna drewniane dobrze też współpracują z więźbą dachową, którą w większości przypadków również wykonuje się z drewna. Zarysowania i drobne uszkodzenia pojawiające na drewnianych profilach okien dachowych można łatwo naprawić. Okna drewniane mają też swoje wady. Przede wszystkim wymagają konserwacji. W zależności od rodzaju zastosowanych powłok prace konserwacyjne powtarza się co kilka lat. Stosowane w łazienkach powinny być odpowiednio zabezpieczone. W przeciwnym razie drewniana rama mogłaby z czasem chłonąć wilgoć i wypaczać się. Do montażu w łazienkach warto więc wybierać okna dachowe z ramą drewnianą, której rdzeń został pokryty odpornym na wilgoć poliuretanem, malowanym zwykle na biało. Takie okna są nie tylko zabezpieczone przed działaniem wilgoci, ale również łatwiejsze do utrzymania w czystości. Przez wiele lat nie wymagają też konserwacji. Ponieważ okna drewniane postrzegane są jako towar luksusowy, przewyższają ceną okna dachowe, przy produkcji których wykorzystuje się PCW.
OKNA POŁACIOWE Z PCW
Jedną z najważniejszych zalet okien PCW jest ich stosunkowo niska, w porównaniu do okien drewnianych cena. Takie okna nie wymagają też praktycznie konserwacji, wystarczy je umyć. Okna z PCW są odporna na degradujące działanie warunków atmosferycznych, mogą też być montowane w każdym pomieszczeniu, również w tym o podwyższonej wilgotności, jak łazienka, salon kąpielowy czy suszarnia bez obaw o wypaczenie się. W sprzedaży znaleźć można nie tylko okna z profilami w kolorze białym, ale również wykończone dekoracyjną okleiną, imitującą drewno, dzięki czemu nadają wnętrzom cieplejszy charakter. Współczesne produkowane białe profile nie żółkną też z czasem, dzięki czemu nawet po latach wyglądają jak nowe. Plastikowe okna dachowe usztywniają więźbę dachową i nie współpracują z nią tak dobrze, jak te drewniane. Ich profile wzmacnia się często stalą ocynkowaną, która poprawia sztywność okna, ale wpływa negatywnie na jego izolacyjność termiczną. Warto też wiedzieć, że ewentualne uszkodzenia czy zarysowania są zazwyczaj niemożliwe do wyeliminowania.
OKNA OSZCZĘDZAJĄCE ENERGIĘ
Zarówno okna dachowe o ramie drewnianej, jak i wykonanej z PCW mogą być energooszczędne. Takie okna powinny być wyposażone w energooszczędne dwu-, a nawet trójkomorowe pakiety szybowe. Przestrzeń pomiędzy szybami powinna być wypełniona szlachetnym, np. argonem, który dodatkowo wpływa na poprawę izolacyjność termicznej okna. Dobrze też, jeśli wewnętrzna szyba okna jest pokryta powłoką niskoemisyjną, która m.in. odbija ciepło promieniujące z grzejników, zapobiegając jego przenikaniu na zewnątrz. Jednak najważniejszym parametrem, jaki trzeba wziąć pod uwagę wybierając okna dachowe jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Ciepłe okna charakteryzują się współczynnikiem na poziomie 1,3-1,4 W/(m²·K), jednak jeśli duży nacisk kładziemy na ich energooszczędność warto wybierać produkty, których współczynnik U nie przekracza 1,0 W/(m²·K). Energooszczędność okien dachowych w dużej mierze zależy od ich prawidłowego montażu. Warto skorzystać z szerokiej gamy produktów uzupełniających, takich jak kołnierze dachowe które nie tylko przyspieszają montaż okien na połaci, ale również zapewniają odpowiednią izolację. Do okien dachowych warto też dokupić akcesoria, takie jak rolety, żaluzje czy markizy, które pozwalają zredukować ciepła średnio o kilkanaście procent.
CERTYFIKAT CE
Przed zakupem okien dachowych warto sprawdzić czy, i jakie ma ono certyfikaty. Jednym z podstawowych certyfikatów, jakie powinno mieć okno jest oznaczenie CE. Producenci oznakowując nimi swoje produkty zapewniają, że spełniają one podstawowe wymagania w zakresie Prawa Europejskiego, dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oznaczenie CE danego produktu daje gwarancję, że użyte do jego produkcji materiały są dobrej jakości i pozostają zgodne z Dyrektywą dotyczącą produktów budowlanych na terenie Europy (oznaczenie to nie odnosi się jednak do jakości wykonania okna). Oznakowanie CE musi mieć załączone informacje o podstawowych parametrach okna np. jego współczynniku przenikania ciepła U, a także nazwę producenta lub markę okna. Nasz rynek zalewają produkty chińskiej produkcji o wątpliwej jakości. Również znak CE ma swój chiński odpowiednik, oznaczający China Eksport. Umieszczany na chińskich produktach znak jest łudząco podobny do oryginalnego znaku CE. Różni się on jedynie mniejszym odstępem pomiędzy literami oraz dłuższą środkową kreską litery E, która równa się z pozostałymi dwoma (w oryginalnym znaku jest od nich nieco krótsza). Zanim podejmiesz decyzję o kupnie tańszego okna dachowego, upewnij się, że faktycznie spełnia ono przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa, które potwierdza oryginalny certyfikat CE.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |